Wojna cenowa. Kompania Węglowa wyprzedaje zapasy węgla

Wojna cenowa. Kompania Węglowa wyprzedaje zapasy węgla Kompania Węglowa SA

W związku z groźbą bankructwa Kompania Węglowa postanowiła znacznie obniżyć ceny węgla. Nie zważając na cały rynek, firma może zagrozić innym przedsiębiorstwom, wcale sobie nie pomagając.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, KW, która jest w trakcie odgórnie zarządzonych restrukturyzacji, zdecydowała się na niespodziewany krok -  wyprzedaż zlegających hałd węgla i zawarcie umów na sprzedaż najbliższego wydobycia. Wszystko po cenach niemal dumpingowych, o połowę niższych niż dotychczasowa rynkowa średnia. To około 150 złotych za tonę przy średnio 300 złotych u innych wydobywców.

Podobne artykuły:

Jest to o tyle ryzykowne, że może zakwestionować pomoc niedawno udzieloną Kompanii przez rząd. W takiej sytuacji przekazane pieniądze mogą być potraktowane przez Komisję Europejską jako wyrównanie strat ze sprzedaży.

Psucie rynku

Bogdanka skierowała list do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jak możemy w piśmie przeczytać – „niektóre podmioty oferują węgiel kamienny sprzedając obecne swoje produkty poniżej kosztów wydobycia, licząc na uzyskanie dopłat pokrywających rentowność” - piszą przedsawiciele kopalni.

Największe zagrożenie stanowi nie tyle kondycja Kompanii lub któregoś z jego konkretnych konkurentów, ale perspektywa rentowności dla calej branży. Zepsucie cen czy nierentowność wydobycia to tylko niektóre z zagrożeń, z którymi zmierzyć się w takiej sytuacji będą musieli wszyscy.

red.