Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku

Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku www.fotolia.pl

Każdy, kto marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej ma szansę na sukces, szczególnie, jeśli jego pomysł spotka się z aprobatą klientów i kiedy zadba się odpowiednio o reklamę oraz jakość świadczonych usług bądź oferowanych produktów.

Niestety droga do sukcesu nie zawsze usłana jest tylko różami – zanim zaczniemy działać na dobre, konieczne jest przejście przez drogę formalności, koniecznie z pozytywnymi efektami. Dowiedzmy się zatem jak tego dokonać i jak wygląda proces zakładania firmy.

Obowiązki przyszłego szefa

Aby rozpocząć działalność gospodarczą do pewnego czasu niezbędna była wizyta w Urzędzie Miasta lub Gminy, by pobrać odpowiedni wniosek o rozpoczęcie działalności, złożyć stosowne dokumenty i w końcu cieszyć się własną firmą. Na szczęście państwo znacznie się w tej kwestii unowocześniło, postanawiając wprowadzić możliwość elektronicznej rejestracji firmy. Bez względu jednak na to, którą z opcji wybierzemy, nasze obowiązki będą identyczne.

Otwieranie działalności gospodarczej krok po kroku

Pierwsze zadanie jak musimy wykonać to złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku, konkretnie chodzi o wniosek CEIDG-1, który zawiera wiele potrzebnych urzędowi informacji. Wśród rubryk koniecznych do wypełnienia znajdziemy te, które mają zawierać informacje na przykład dotyczące naszego imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, preferowanej nazwy firmy czy też kodów PKD – kodów, które odpowiadają rodzajowi działalności jaką chcemy prowadzić. Sam proces zakładana firmy trwa zazwyczaj kilka dni. Wniosek można złożyć w urzędzie Gminy czy Miasta bądź przez Internet, poprzez stronę ceidg.gov.pl.

Kolejne zadanie to wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń społecznych, gdzie należy dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako osoby ubezpieczonej. Urząd Miasta przesyła informację o tym, że nasza firma powstała, lecz my również musimy pojawić się tam osobiście – mamy na to 7 dni, począwszy od daty założenia firmy.

Trzeci obowiązek to numer Regon – w tym wypadku jednak pozostaje nam tylko oczekiwanie, bowiem wszystko załatwia Urząd Statystyczny, któremu informacje o naszej działalności przekazywane są przez CEIDG – dzieje się to w ciągu 7 dni od złożenia wniosku, natomiast nadawanie regonu trwa zazwyczaj nie dłużej niż 2 dni.

Ostatni etap to Urząd Skarbowy, gdzie podobnie jak w przypadku Urzędu Statystycznego nie musimy właściwie nic robić, chyba, że mamy zamiar zostać płatnikami VAT – wtedy konieczna jest osobista wizyta i opłata na rzecz gminy.

Teraz zostały nam już tylko niewielkie „prace wykończeniowe”, a mianowicie załatwienie pieczątki, rachunku firmowego, wybór odpowiedniego biura rachunkowego czy też zezwoleń i koncesji. Założenie firmy jest proste – niestety znacznie prostsze, niż jej utrzymanie…

Autor artykułu: Grażyna Konieczna
Biuro Rachunkowe Grakon Pani Grażyny Koniecznej specjalizuje się w obsłudze księgowej w pełnym zakresie, niezależnie od formy opodatkowania i obsłudze kadrowo-płacowej.

Biuro Rachunkowe GRAKON Grażyna Konieczna Grażyna Konieczna