Zakładasz firmę? O tym musisz pamiętać!

Zakładasz firmę? O tym musisz pamiętać! pkoleasing.pl

Prowadzenie biznesu może dać mnóstwo satysfakcji i jednocześnie być szansą na zwiększenie swoich dochodów. Aby jednak przedsiębiorstwo prężnie działało, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Sprawdź, o czym musisz pamiętać przy zakładaniu firmy.

Głównym czynnikiem skłaniającym do założenia własnej firmy jest osiąganie wyższych zysków i możliwość większego rozwoju niż praca na etacie. Pozwala to jednocześnie na uzyskanie pełnej niezależności. Odpowiednie podejście do własnej działalności pomaga w osiągnięciu sukcesu.

1. Dokładnie zbadaj rynek

Zanim założysz firmę i zaczniesz prężnie działać, musisz dokładnie zbadać rynek. Pozwoli to na ocenę swoich szans na „wybicie się” i pokonanie konkurencji. Poznając potrzeby i oczekiwania potencjalnych klientów, wyjdziesz im naprzeciw.

Badając rynek, musisz m.in.:

  • oszacować sektor, w którym będziesz działać,
  • poznać potencjalnych klientów,
  • przeanalizować konkurencję,
  • rozeznać sie w cenach,
  • zweryfikować tendencje rozwojowe rynku.

Trzeba przygotować się na to, że analiza rynku jest procesem czasochłonnym. Warto jednak zdecydować się na taki krok, ponieważ zmniejsza ryzyko porażki.

2. Przygotuj plan rozwoju przedsiębiorstwa

Jeżeli chcesz odnieść sukces, nie możesz stać w miejscu. Już na początku biznesowej drogi, warto przygotować plan rozwoju firmy. Dzięki temu nie tylko oszacujesz swoje szanse m.in. na poszerzenie działalności, ale jednocześnie zwiększysz motywację do działania.

Aby podnieść prawdopodobieństwo wdrożenia założonych celów, możesz przy każdym punkcie określić orientacyjną datę wprowadzenia zmian.

3. Wykorzystaj zewnętrzne formy finansowania

Zakładając nową firmę, większość przedsiębiorców korzysta z kapitału własnego. Warto jednak rozważyć zewnętrzne formy finansowania, takie jak kredyt czy leasing.

Jeżeli planujesz nabyć auto, rozważ wynajem długoterminowy samochodów. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które niesie za sobą szereg korzyści. Chodzi przede wszystkim o:

  • użytkowanie nowych pojazdów na gwarancji producenta;
  • przewidywalność miesięcznych kosztów, co pozwala zaplanować firmowy budżet;
  • większe szanse na zachowanie płynności finansowej i uniknięcie zatorów płatniczych.

Wynajem długoterminowy samochodów pozwala również na wykup użytkowanego auta – o ile przedsiębiorca wyrazi taką chęć.

4. Sprawdź wymogi formalne

Przed założeniem przedsiębiorstwa, musisz zweryfikować wymogi formalne. Chodzi przede wszystkim o możliwe formy opodatkowania, opcję skorzystania z tzw. preferencyjnego ZUS-u, obowiązku posiadania kasy fiskalnej itp.

5. Pamiętaj o terminowych rozliczeniach

Zakładając firmę, musisz mieć świadomość własnych obowiązków względem urzędów oraz kontrahentów. Chodzi o terminowe rozliczenia – składanie deklaracji oraz uiszczanie podatków czy składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Niemałe znaczenie ma także regulowanie w terminie otrzymywanych faktur i rachunków. Pozwoli to zachować wiarygodność i zdobyć zaufanie.