Zalety roślinności w biurze

Zalety roślinności w biurze Zalety roślinności w biurze

Zieleń w biurze jest nie tylko atrakcyjnym elementem aranżacji przestrzeni, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników.


Rośliny redukują ilość szkodliwych związków chemicznych i drobnoustrojów oraz poprawiają zdolność koncentracji. Ponadto zieleń w biurze uspokaja i nastraja pozytywnie.

Zdrowsze powietrze

Roślinność w przestrzeni biurowej działa jak biofiltr - filtruje powietrze zanieczyszczone pracą sprzętów komputerowych, dymem papierosowym i drobnoustrojami obecnymi w dywanach i innych tekstyliach, a ponadto oczyszcza je ze szkodliwych substancji, np.: dwutlenku węgla, amoniaku, benzenu i przede wszystkim formaldehydu.

Dodatkowo zieleń podnosi poziom wilgotności powietrza i pozytywnie wpływa na przyspieszenie cyrkulacji, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w pomieszczeniach klimatyzowanych i przepełnionych elektroniką. To także doskonały izolator dźwięków. Rośliny bowiem odbijają i rozpraszają dźwięk, ale również pochłaniają fale dźwiękowe.

Lepsze samopoczucie

W biurze, w którym jest sporo zieleni, pracownicy czują się bardziej zrelaksowani i zmotywowani do działania. Zielone ściany z roślinami nie tylko wyglądają estetycznie, ale także pozytywnie wpływają na mikroklimat wnętrza. Stanowią więc doskonałe rozwiązanie aranżacyjne w pomieszczeniach, w których przebywa wiele osób, np. w salach konferencyjnych i szkoleniowych.

Ponadto obecność roślin w miejscu pracy koi zmysły i dodaje energii. Naukowcy z Sydney dowiedli, że wprowadzenie zieleni do dużych firm realnie wpływa na zmniejszenie przygnębienia, napięcia i zmęczenia u co drugiego pracownika. Jeżeli poszukujesz atrakcyjnego biura do wynajęcia, w którym chciałbyś zaaranżować zieloną przestrzeń do pracy, warto skorzystać z wyszukiwarki officemap.pl. Tutaj znajdziesz wiele atrakcyjnych powierzchni biurowych dostępnych w różnych miastach m.in.: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Katowicach.

Zielona aranżacja

Wybór atrakcyjnych roślin, które sprawdzą się w przestrzeniach biurowych to nietrudne zadanie. Grunt to wiedza na temat gatunków, które nie wymagają ciągłej uwagi, są odporne na błędy pielęgnacyjne oraz na trudne warunki – dużą suchość powietrza, niedobór światła dziennego oraz zimne powietrze z klimatyzacji w ciągu lata. Kluczowe znaczenie ma więc lokalizacja roślin i oraz cel, jakie mają spełniać - czy mają być dopełnieniem aranżacji, czy osobnym elementem designu, który przyciągnie wzrok pracowników i kontrahentów firmy.

Jeżeli w aranżacji mają dominować rośliny wolnostojące, dobrym wyborem będą gatunki, takie jak: aglaonema, monstera, ficus elastica czy ficus lyrata. Interesujący efekt wizualny można uzyskać, decydując się na rośliny zwisające i pnące, jak np. epipremnum aureum, philodendron scandens, rhipsalis i bluszcz pospolity. Na ścianach sprawdzą się ogrody wertykalne, czyli pionowe kompozycje roślin zaprojektowane przez specjalną firmę. Zajmują niewiele miejsca w przestrzeni biurowej, a prezentują się efektownie i elegancko. Niestety, decydując się na ten typ zieleni, trzeba wziąć pod uwagę wysokie koszty inwestycyjne, gdyż zielone ściany wertykalne potrzebują własnego doprowadzania i odprowadzania wody.

Łatwa pielęgnacja

Wybierając rośliny do biura, warto również wrócić uwagę na gatunki, które nie wymagają dużych nakładów prac, tj. częstego podlewania i nawożenia. W warunkach biurowych najlepiej sprawdzi się zamiokulkas zamiolistny - jest prosty w hodowli i nie potrzebuje dużo wody. Minimalne wymagania pielęgnacyjne ma także zielistka. Godny polecenia do każdego biura jest skrzydłokwiat – roślina bardzo elegancka i reprezentacyjna oraz niepotrzebująca ani dużo światła, ani wiele wilgoci. Warte uwagi są także sukulenty różnego rodzaju, np. sansewieria gwinejska o atrakcyjnym wyglądzie i bardzo niskich wymaganiach oraz szeflera drzewkowata, która doskonale oczyszcza powietrze z drobnoustrojów.

W zielonej aranżacji w biurze nie przeszkodzi nawet brak światła dziennego. W takich sytuacjach na pomoc przychodzą lampy BIO, które doświetlają zieleń, wspierając ich wzrost. W ciemnych pomieszczeniach sprawdzą się także aranżacje z mchu i roślin stabilizowanych.