Zawieszasz firmę w trakcie leasingu? Masz trzy wyjścia

Zawieszasz firmę w trakcie leasingu? Masz trzy wyjścia © Picture-Factory - Fotolia.com

Zamiast od razu zamykać działalność lepiej rozważyć jej zawieszenie. Takie postępowanie oczywiście wpłynie na aktualne zobowiązania firmy. Jak wygląda to w odniesieniu do leasingu?

Każdy polski przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników na umowy o pracę ma możliwość, by zawiesić swoją działalność gospodarczą. Taka przerwa w prowadzeniu firmy może trwać od 30 dni do dwóch lat. Procedury wymagają złożenia wniosku CEIDG-1 (ten sam, który obowiązuje przy rejestracji działalności). O swojej decyzji nie trzeba informować ani urzędu skarbowego, ani ZUS-u.

Zawieszenie czy nie, zobowiązania trzeba regulować

Nie znaczy to wcale, że zawieszenie firmy sprawia, że wszelkie zaciągnięte zobowiązania idą w niepamięć. W dalszym ciągu trzeba o nie dbać. Choć w okresie zawieszania działalność nie jest prowadzona aktywnie, to jednak wymaga dopełniania pewnych obowiązków. Konieczne jest regulowanie wszelkich zobowiązań powstałych jeszcze przed momentem wstrzymania prowadzenia firmy.

Jak wygląda to w sytuacji, gdy na zawieszenie działalności gospodarczej decyduje się osoba leasingująca samochód osobowy?

Leasing a zawieszenie działalności – kilka sposobów postępowania

Przedsiębiorcy posiadający leasing, których sytuacja niejako zmusza do chwilowego zaprzestania prowadzenia firmy, z pewnością zastanawiają się nad szczegółami dalszych rozliczeń. Przede wszystkim nie trzeba obawiać się drastycznych następstw. Zawieszenie działalności gospodarczej nie przekłada się automatycznie na zerwanie umowy leasingu, nie pojawia się też obowiązek natychmiastowego zwrotu samochodu. Jak najbardziej możliwy jest scenariusz, w którym przedsiębiorca w dalszym ciągu płaci raty i jeździ leasingowanym autem.

Podobne artykuły:

W grę wchodzą również dwa inne rozwiązania, nad którymi warto się zastanowić:

  • Zwrot samochodu leasingodawcy – w tym przypadku poza koniecznością oddania pojazdu trzeba zapłacić wszystkie pozostałe do końca umowy raty. Zobowiązanie względem firmy leasingowej z jednej strony pomniejszane jest o dyskonto, którego zasady wyliczenia określa OWUL, z drugiej zaś może być powiększone o należne prowizje (po szczegóły należy sięgnąć do Tabeli Opłat i Prowizji).
  • Wcześniejszy wykup auta – zgodę na taki ruch zazwyczaj musi wyrazić leasingodawca. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wraz z opcją wykupienia samochodu najczęściej wymaga od przedsiębiorcy zapłaty wszystkich rat – zarówno tych dotychczas nieuregulowanych (wraz z ewentualnymi odsetkami), jak i pozostałych jeszcze do spłaty zgodnie z harmonogramem – oraz uiszczenia opłat, które wymienione zostały w umowie.

Podejmując ostateczną decyzję, co do tego jak rozliczyć się z leasingu w momencie zawieszenia działalności, dobrze więc zajrzeć do posiadanych dokumentów i załączników.

Podatkowe następstwa zawieszenia firmy w trakcie leasingu

Przedsiębiorca, który zdecydował się na zawieszenie działalności i jednocześnie zamierza kontynuować leasing musi zdawać sobie sprawę z aspektów stricte podatkowych.

Podobne artykuły:

Nie ma przeciwwskazań, żeby raty leasingowe płacone w czasie trwania zawieszenia firmy, przedsiębiorca wrzucił w koszty uzyskania przychodu. Organy podatkowe stoją tu na stanowisku, że to jak najbardziej możliwe, z uwagi na fakt, że zobowiązania odnoszą się do umowy, która jakby nie patrzeć została zawarta, kiedy działalność była aktywnie prowadzona. Jest jedno „ale”. Ta opcja jest zablokowana w kontekście zakupu paliwa oraz innych wydatków związanych z bieżącym użytkowaniem auta, np. opłatami za przegląd, myjnię.

Przedsiębiorca ma również prawo, by od spłacanych rat leasingowych odliczyć VAT – z faktur otrzymywanych od firmy leasingowej. Żeby jednak dało się odliczyć ten podatek niezbędne jest regularne składanie deklaracji („zwykłe” zawieszenie działalności gospodarczej nie wymaga takiego postępowania). Właściciel firmy, który zdecyduje się odliczać VAT może wnioskować o jego zwrot na rachunek bankowy. 

inFakt Sp. z o.o. Sebastian Bobrowski