Żeglowanie – świetny sposób na spędzanie wakacji

Żeglowanie – świetny sposób na spędzanie wakacji NF.pl

Sposobów na spędzanie wolnego czasu w wakacje jest mnóstwo. Jedna z ciekawszych propozycji to żeglarstwo – sport wymagający przygotowania, ale z pewnością satysfakcjonujący i dostarczający nam wielu emocji.

W obecnych czasach trudno mówić o jakiejkolwiek dyscyplinie sportu, która nie zostałaby wsparta nowoczesną technologią – nauka dotarła dosłownie wszędzie i w ogromnym stopniu wspiera sportowców oraz amatorów. W żeglarstwie wpływ ten jest doskonale widoczny – obecnie oferowane przez producentów akcesoria żeglarskie i same jednostki pływające są zbudowane z materiałów charakteryzujących się bardzo wysoką wytrzymałością i lekkością. Inżynierowie zadbali także o wygodę i bezpieczeństwo samych żeglarzy – głównie za sprawą nowoczesnych, oddychających tkanin.

Rozwój technologii doprowadził przede wszystkim do zmian w dziedzinie produkcji sprzętu – dawniej do budowy kadłubów wykorzystywano doskonale wszystkim znane drewno, cięższą stal, a nawet siatkobeton. Dziś sprawa wygląda inaczej. Konstruktorzy korzystają z dobrodziejstw nowoczesnych kompozytów i polimerów, które pozwalają im na uzyskanie efektów niemożliwych do osiągnięcia wcześniej, czyli tworzenie lekkich i wytrzymałych kadłubów jednostek. Z pewnością nie należy więc identyfikować żeglarstwa z ciężkimi, mało zwrotnymi krypami. Trzeba jednak pamiętać, że sama żaglówka to nie wszystko.

„Z wodą nie ma żartów” – to powiedzenie jest nam doskonale znane. Dlatego też na jednostce pływającej wszelki sprzęt ratunkowy i asekuracyjny pełni funkcję najważniejszą. Jeśli zdecydujemy się na spędzanie wakacji na żaglówkach, musimy wiedzieć, że obecnie oferowane przez sklepy i producentów środki bezpieczeństwa są naprawdę różnorodne: poczynając od najprostszych kół ratunkowych, przez dobrze wyposażone kamizelki, na tratwach ratunkowych kończąc. Możemy bez trudu zaopatrzyć się nawet w… kamizelkę dla psa.

Wygodne rozwiązania dla żeglarzy

Żeglować można bez wyrzeczeń – żaglówki i inne niewielkie jednostki pływające mogą kojarzyć się niektórym z brakiem wygód: miejsca jest mało, a pośrodku akwenu trudno o wygospodarowanie go na dodatkowe wygody (na przykład toaletę czy możliwość zaparzenia kawy lub herbaty). Tutaj wybór także jest bardzo szeroki i sprzęt można dopasować do wymagań każdej osoby. Łatwo kupimy takie przedmioty jak jachtowe toalety, bojlery, a nawet… ekspresy do kawy, którym niestraszne będą nawet największe fale.

Warto także mieć na uwadze wspomniane wcześniej tkaniny oddychające. Nie mają one wiele wspólnego z materiałami znanymi nam z codziennego życia, a ich podstawowymi funkcjami są utrzymanie odpowiedniej termoregulacji ciała użytkownika (jest to kwestia zarówno naszego komfortu, jak i uniknięcia wychłodzenia, szczególnie po wylądowaniu w zimnej wodzie, o co nietrudno przy silniejszym wietrze), ułatwienie spływania wody z ubioru (tkanina przesiąknięta wodą krępuje ruchy i odbiera cenne ciepło), a także zapobieganie marznięciu dzięki wiatroodporności wielu z nich. Popularność nowoczesnych i trwałych rozwiązań wśród miłośników żeglarstwa potwierdza Piotr Woźniak, właściciel sklepu szopeneria.pl:

„Klienci coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania” – zapewnia. „Z roku na rok rośnie świadomość tego, jak ważne jest posiadanie wysokiej jakości sprzętu, który zapewni im zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Żeglarze nie chcą już korzystać z niepewnych lub nietrwałych, choć tanich rozwiązań, zdając sobie sprawę, że ich oszczędność może odbić się co najmniej na przyjemności osiąganej z uprawiania tego sportu”.

Przygotowanie się do samodzielnej żeglugi to zadanie na dłużej – jest to jednak z pewnością sport satysfakcjonujący i pozwalający spędzić aktywnie wakacje na walce z żywiołem. Trzeba też sobie uświadomić, że liczba oferowanych przez producentów rozwiązań jest na tyle duża, iż czas żeglugi możemy spędzić bezpiecznie i komfortowo.