Znaleźć rozwiązania problemów: Synergy Days 2016 za nami

Znaleźć rozwiązania problemów: Synergy Days 2016 za nami Mikhail hoboton Popov stockphoto43.com

Ponad 300 uczestników Synergy Days zastanawiało się w dniach 15 i 16 czerwca jak wybierać systemy IT. Do Warszawy i Krakowa przyjechała kadra decyzyjna dużych i średnich przedsiębiorstw, która zainwestuje w nowe rozwiązania informatyczne.

Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt rozwiązań informatycznych, które wspierają zarządzanie całym przedsiębiorstwem lub jego strategicznym obszarem. Systemy oferuje kilkuset dostawców o różnych kompetencjach. Organizatorzy Synergy Days tłumaczą, iż przedsiębiorcom jest bardzo trudno podjąć właściwą decyzję o tym jaki system IT wybrać i z kim współpracować.

Jeśli dostawcy nie potrafią przedstawić korzyści jakie płyną z wdrożenia ERP, to jest to ich słabość. Powinni rozumieć, czego klient oczekuje od systemu. Właścicielom i kierownictwu przedsiębiorstw należy więc pokazać, iż wprowadzenie rozwiązania IT zwiększy efektywność biznesu, o kilka punktów wzrośnie rentowność, zwiększy się produktywność itp.

– mówi Dariusz Śliwowski, prezes zarządu proALPHA Polska Sp.z o.o., działającego od ponad dekady na polskim rynku dostawcy autorskich rozwiązań ERP.

Rafał Kapusta, koordynator projektów IT w firmie Humansoft Sp. z o.o., która od ćwierćwiecza realizuje projekty wdrożeniowe na rynku m.in. w zakresie systemów klasy ERP własnego autorstwa, zauważa:

Wiele przedsiębiorstw sektora MSP wypracowało własną strukturę organizacyjną poprzez awanse wewnętrzne osób, które pracują w nich kilkadziesiąt lat, nie znają innych wzorców. Gdy dochodzi do zakupu systemu, decydenci często chcą jednocześnie poukładać organizację. Są przekonani, że system to umożliwi – uszereguje i nazwie procesy, które zachodzą w firmie. Sami nie znają swych potrzeb względem IT. To podejście jest nie jest prawidłowe, gdyż od analizy procesów biznesowych należy zacząć.

W 2015 r. firma konsultingowa Business Penetration & Consulting monitorowała ponad 400 procesów wyboru systemów IT w obszarze zarzadzania, co czwarty projekt wymagał wsparcia doradczego, gdyż przedsiębiorcy nie radzili sobie z organizacją tak trudnego i specjalistycznego procesu.

Na Synergy Days przyjechali przedstawiciele kadry zarządzającej przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych z terenu całego kraju oraz dostawcy z Polski, Czech, Finlandii i Niemiec. W trakcie części konferencyjnej zaprezentowano niemal 80 zaawansowanych rozwiązań IT, które przedstawiano w ramach specjalistycznych bloków m.in. ERP, na którym prezentowano systemy usprawniające zarządzanie całym przedsiębiorstwem, MES, w trakcie którego omawiano rozwiązania dla obszaru produkcyjnego czy BI i Workflow na których poruszano temat analityki zarządczej i obiegu informacji w przedsiębiorstwie. Przedsiębiorcy oraz dostawcy mogli uczestniczyć w kilku debatach tematycznych, których przewodnim tematem były wskazówki dotyczące wyboru systemów IT.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była premiera książki „Systemy IT w Polsce: jak wybierać?”. Publikacja stanowi kompendium wiedzy dla kadry menadżerskiej przedsiębiorstw, która wybiera zaawansowane rozwiązania IT. Zawiera opisy najpopularniejszych rozwiązań IT dostępnych na polskim rynku, zarówno w zakresie rozwiązań klasy ERP jak i systemów specjalistycznych, które wspierają produkcję (MES, APS, PLM), utrzymanie ruchu (CMMS), gospodarkę magazynową (WMS), analitykę zarządczą i przepływ pracy (BI, Workflow), a także obsługę klienta (CRM) i bezpieczeństwo informacji. W książce poruszony jest także temat prawidłowego przeprowadzenia procesu wyboru i wdrożenia rozwiązań, w tym najczęstszych błędów popełnianych w jego trakcie.

Business Penetration & Consulting Sp. z o.o.